آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 12
بازديدکنندگان این صفحه: 145696
کل بازديدکنندگان : 392303
بازديدکنندگان آنلاين : 1
آخرین بروزرسانی : 1402/09/16


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان اشنویه

هفته ملی سلامت بانوان گرامی باد

زنان محور سلامت خانواده محسوب می شوند و علاوه بر مدیریت سلامت اعضاء خانواده، الگوی اصلی آموزش و ترویج شیوه زندگی سالم به نسل بعدی می باشند پیشرفت جامعه در گرو سلامت خانواده‌ها و سلامت خانواده‌ها وابسته به سلامت زنان است

 


بانوی سالم ، خانواده سالم ، جامعه سالم

 بطور معمول مدیریت و برنامه ریزی سلامت خانواده از واکسیناسیون کودکان گرفته تا تغذیه نوجوانان و کاستن از استرسهای بزرگترها و ارائه خدمات به سالمندان را زنان خانواده به عهده دارند .همچنین سلامت تغذیه از مزرعه تا تعیین نوع و تنوع سفره غذایی خانواده نیز معمولا عرصه تصمیم گیری بانوان است.

مشکلات جسمی و روانی زنان می تواند تاثیر مستقیمی بر سلامت همه اعضای خانواده داشته باشد بطوریکه آثار نامطلوب بیماری و مرگ و میر مادر بر سلامت اعضای خانواده غیر قابل چشم پوشی است. بررسی ها نشان داده است که  نرخ  مرگ و میر کودکانی که مادر از دست داده اند، افزایش قابل توجهی داشته است .افزایش موارد کار و کاهش تحصیل در فرزندان مادر از دست داده  نیز از سایر آثار نا مطلوب است .مرگ مادر نه فقط به دلایل مرتبط با حاملگی و زایمان بلکه به دلایل دیگر نیز به همان اندازه برای خانواده فاجعه آمیز و درتمامی ابعاد دردناک و جبران ناپذیر است، چنانچه اکثر بیماریهای مزمن زنان به موقع شناسایی و بدرستی کنترل شوند میزان آسیب زایی انها به صورت محسوسی کاهش می یابد. تامین نیازهای سلامتی زنان از اولویت های سیستم های بهداشتی می باشد. منظور از سلامت زنان دستیابی آنان به بالاترین سطح سلامت جسمی، روانی و اجتماعی است که رسیدن به این امر خود نیازمند دسترسی به اطلاعات، مراقبتها و خدمات بهداشتی درمانی کیفی و متناسب با دوره های مختلف زندگی انان است همانند چند ساله اخیر به منظور حساس سازی کل جامعه اعم از زنان، مردان، مدیران و سیاستگذاران در خصوص مهمترین الویت های سلامت زنان هفته پایانی مهر ماه با عنوان هفته ملی سلامت بانوان ایرانی برگزار می شود. هدف از این نامگذاری، فرهنگ سازی برای انجام مراقبت های دوره ای در جهت رسیدن به اهداف پیشگیری از بیماریهای ناتوان کننده زنان و مرگ و میر زودرس آنان می باشد.. زنان و تمامی افراد جامعه می توانند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت از خدمات سلامت در نظر گرفته شده برای آنان با توجه به نیاز های دوره سنی که در آن قرار دارند، بهره مند گردند.

 

 

لیلا جانفشان

کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده/ رئیس مرکز بهداشت شهرستان اشنویه


١٨:٠١ - 1402/08/26    /    شماره : ٥٧٨٧٠    /    تعداد نمایش : ١٩خروج